https://azertag.az/xeber/1165953
https://news.day.az/culture/1007009.html
Bu gün Bakı Marionet Teatrı 30-illik yubileyini qeyd edir. Teatrın təsis olunması Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqı üzrə 20.04.1988-ci il tarixli 51 saylı əmrlə rəsmiləşdirilmişdir. Əmri imzalayan uzun müddət AzTXİ-yə başçılıq etmiş Lütfiyar İmanov olmuşdur, respublikada bu cür teatrı yaratmaq işinin təşəbbüskarı isə gənc rejissor və rəssam Tərlan Qorçu idi. Bu 30 il ərzində teatrın hüquqi statusu bir neçə dəfə dəyişsə də, T.Qorçu bugünə kimi onun direktoru və bədii rəhbəridir.
9 mart 2018
Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Bəstəkarlar İttifaqı və Azərbaycan Milli Konservatoriyası tərəfindən keçirilən “Muğam aləmi” V Beynəlxalq Muğam Festivalı çərçivəsində Marionet Teatrında “Leyli və Məcnun” muğam operasının marionet tamaşası nümayiş olundu. Tamaşa festival iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılandı.
https://azertag.az/xeber/Uzeyir_Hacibeylinin_Leyli_ve_Mecnun_mugam_operasinin_marionet_tamasasi_numayis_etdirilib-1143495 https://525.az/site/?name=xeber&duzelis=0&news_id=95947#gsc.tab=0
1 fevral 2018
Gənclər Günü ilə bağlı tədbirlər çərçivəsində Təhsil Nazirliyi ucqar rayonlarda çalışan gənc müəllimlərlə görüş təşkil etdi. Tədbir Bakı Marionet teatrında keçirildi. “Leyli və Məcnun” tamaşasını seyr etdikdən sonra qonaqlar teatrın aynabənd mərtəbəsində toplaşdılar. Burada furşet keçirildi, gənc müəllimlərə Təhsil Nazirliyinin hədiyyə və fəxri fərmanları təqdim olundu.