Leyla Aliyeva is known as a person of outstanding creativity. While she is Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation and Founder of the IDEA Public Union, and thus involved with intensive charity and enlightenment activities, Leyla-khanum finds the time for being an artist as well – particularly, she succeeds in fine arts and the poetry.
One of the newest works by Leyla Aliyeva (collage, mixed technique on paper, 118x118 cm), has been created by her own initiative for the Baku Marionette Theatre. This work is significant for its magic combination of a doll-enamel style of visualization with a deep philosophical load of the composition. The work was donated by the author to the theater on June 7, 2018.
19 May 2018
Devoted to the 110th anniversary of the “Leyli & Majnun” mugham opera, which recently has been added also to the Baku Marionette Theatre’s repertoire, very special event was held in our theatre on May 19 – creative meeting night welcoming the team of musicians, who contributed in recording of our “Leyli & Majnun” show phonogram. Besides spectators, who visited the show on the event day, this meeting attracted also the prominent theatre and music critics including Ilham Rahimli, Maryam Alizadeh, Jeyran Mahmudova, Kamila Dadashzadeh, Raya Abbasova and others.