Delegation of the European Union to Azerbaijan awarded the winners of the contest devoted to the European Festival of Tolerance. The event was held at the terrace of the Baku Marionette Theatre.
4 October 2017
Due to organizational support of the ‘Icherisheher’ Administration, the annual conference of the International Committee for Museums and Collections of Archaeology and History (ICMAH) was for the first time held in Azerbaijan. On October 4, the conference delegates from 15 countries visited the Baku Marionette Theatre. They watched the show of ‘Leyli & Majnun’, and then the guests had a party at our terrace with incredible view of the city.
https://www.facebook.com/azerbmim/photos/pcb.1900539793296188/1900539709962863/?type=3&theater http://medeniyyet.az/page/news/40936/Muzeyler-kolleksiyalar-ve-senaye-irsi.html
20 April 2017
Group of the teachers of the Azerbaijan State University of Arts along with their art-critic students visited the Baku Marionette Theatre on 20th April 2017. They enjoyed the show of 'Leyli & Majnun' and then had a discussion to share there impression and opinions. Young puppeteers from the USA joined that discussion and made presentation featuring their own puppet-show experience.